ÖZEL ÇAĞ İLKOKUL-ORTAOKULU TELAFİ EĞİTİM SÜRECİ ve 2020 2021 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI COVID-19 ÖNLEMLERİ

 

 1. Okul binasının girişleri ve içerisinde görülebilecek yerlere sosyal mesafe, hijyen ,maske kullanımı ,el temizliği ile ilgili afişler asılacaktır. 

 2. Okul binası girişi ve koridorlarda belirli aralıklara el antiseptiği bulundurulacaktır. 

 3. Okulumuzda temassız ateş ölçer, maske ,sıvı sabun ve antiseptiği en az %70 alkol içeren kolonya bulundurulacak. Her sınıfta %80 alkol içeren kolonya ve maske hazır halde bulundurulacaktır. 

 4. Kullanılan maskeler için sınıflarımızda ve koridorlarda kapaklı çöp kutuları bulundurulacaktır. 

 5. Tüm sınıflarımızda tekli sıra ve oturum mesafe kurallarına göre düzenleme yapılacaktır. 

 6. Okul binasında bulunan öğretmen öğrenci ve çalışanlar maske takma zorunluluğu olacaktır. Maskesi olmayanlar için yedek maske bulundurulacaktır. 3 saat ara ile tüm öğrenci ve personelin maskeleri yenilenecek ateş ölçümleri yapılıp kayıt altına alınacaktır. 

 7. Teneffüslerde sosyal mesafe anonsları yapılacaktır.  Öğrenciler arasındaki mesafe nöbetçi öğretmen ve okula idaresi tarafından kontrol edilecektir.

 8. Teneffüs süresi boyunca tüm koridor sınıf kapıları dezenfekte edilecek. Sınıflarımız her ders sonunda havalandırılması ve dezenfekte işlemleri yapıldıktan sonra bir sonraki derse hazır hale getirilecektir. 

 9. Okulumuzda 2020-2021 Eğitim Öğretim yılında sınıf sistemi uygulanacaktır. Öğrencilerimiz kendisi için ayrılan sıranın haricinde başka bir sıraya oturmamasına özen gösterilecektir. 

 10. Ders esnasında klima ve pencereler açık tutularak ortamdaki havanın sürekli yenilenmesi sağlanacaktır.

 11. Ders esnasında öğretmen ve öğrenci sürekli maske takacaktır.

 12. Okul bünyesinde bulunan yemekhane, kantin, büfe vb. yerlerde tıbbi maske kullanımı, hijyen ve sosyal mesafenin korunması ile ilgili tedbirlere uyulacak, buralarda tek kullanımlık bardak, tabak, bıçak, kaşık vb. malzemeler kullanılacaktır.

 13. Lavabo ve tuvaletlere el yıkama kuralı ile ilgili afişler asılacak. Tek kullanımlık kağıt havlu ve tuvalet kağıdı kullanılacak.  

 14. Öğrenci ve personelin salgın döneminde ruh sağlığı psikososyal destek ihtiyaçları için okulumuzda bulunan psikolojik danışman rehberlik birimleri ,sağlık bakanlığının bu konudaki önlemleri doğrultusunda hareket edecektir. 

 15. Okulumuzda eğitim faaliyeti başlamadan önce  okul binasının genel temizliği her gün  su  deterjan ve dezenfektan ile yapılacaktır. 

 16. Öğrencilerin bırakılması ve alınması sırasında personel ve veliler sosyal mesafe kuralına uyacak. Maske takımı zorunlu olacaktır. 

 17. Öğrenciyi okuldan alıp okula bırakacak olan velinin aynı kişi olmasına dikkat edilecek. Ve kampüs girişine kadar yaklaşmasına izin verilecektir.

 18. Okulumuzda salgın döneminde zorunlu olmadıkça ziyaretçi kabul edilmeyecektir.. 

 19. Salgın döneminde zorunlu olmadıkça toplu etkinlikler yapılmayacaktır. Yapılması gerekli etkinlikler açık alanda yapılacaktır. Maske kullanımı ve sosyal mesafe zorunlu olacaktır. 

 20. Ateş ,öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı belirtisi olan öğrencilerin okula gönderilmemesi gerekmektedir. Okul esnasında ateş ,öksürük ve solunum sıkıntısı yaşayan öğrenciler en kısa sürede izole edilip ailesine bilgi verilerek il/ilçe sağlık müdürlüğüne bildirilecektir. 

 21. Yemekhanemizde girişlerde dezenfektan istasyonları bulundurulacaktır. Sosyal mesafe kuralı , maske kuralı görselleri yer alacaktır. 

 22. Öğrenciler yemekhaneye kendi gruplarıyla gidecek, aynı masada oturup aralarında en az bir metre mesafe olacaktır.

 23. Yemekhane görevlilerinin, tek kullanımlık tıbbi maske, eldiven, bone, önlük vb. malzeme kullanmaları, hijyen ve sosyal mesafenin korunması kurallarına uygun servis yapmaları sağlanacaktır.

 24. Yemekhanede tek kullanımlık tabldot, bardak pet bardak ,plastik çatal ,kaşık, bıçak kullanılacaktır. 

 25. Yemekhanede yemek öncesi gerekli hijyen kontrolleri nöbetçi öğretmen ve idari personel tarafından kontrol edilecektir.

 26. Öğrencilerimizin yemek alma işlemleri kapaklı tabldotlarla masalarında hazır halde bulunacaktır. 

 27. Yemekhanede öğrencilerimizin tüketecekleri tüm gıda ve içecekler ile kullanacakları tüm araç, gereçler kapalı ambalajlar içerisinde yer alacaktır. 

 28.  Servislerde maske kullanımı zorunlu olacaktır. Servis kaptanının  ve servis hostesinin maske takma zorunluluğu olacaktır.

 29. Servis araçlarının özellikle sık temas eden yüzeyleri başta olmak üzere temizliği günde en az iki kez yapılacaktır.

 30. Servis taşıma kapasitesi sosyal mesefe göz önüne alınarak planlanmıştır.

 31. Araç girişlerine el dezenfektanı yerleştirilecektir.

 32. Tüm servislerimizde dezenfektan bulundurulacaktır. Öğrencinin servise verilme esnasında refakat eden veli veya kişinin aynı kişi tarafından teslim edilip alınmasına dikkat edilecektir. (Kronik rahatsızlığı olan ve 65 yaş üstü kişilerin almamasına dikkat edilmelidir.)

 33. Öğrencilerimizin servislerinde yıl boyunca aynı koltukta seyahat etmesi zorunlu olacaktır.  

 34. Okulumuzun spor salonu mümkün olduğunca  küçük gruplar halinde dönüşümlü olarak kullanılacaktır.

 35. Öğrenciler ile bir metreden yakın temas olasılığı olan öğretmen ve diğer çalışanların tıbbi maskeye ek olarak siperlik kullanması sağlanacaktır.

 36.  Geniş  bahçe  ve sınıf  ortamına sahip butik okulumuzda, önlemlerin  takibi sağlanacaktır.